Microchip Technology MIC37300-1.5BR TR
MIC37300-1.5BR TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC37300-1.5BR TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-3
Datasheet Download
MIC37300-1.5BR TR.pdf
Availability of MIC37300-1.5BR TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC37300-1.5BR TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37300-1.5BR TR
Internal Part NumberEIS-MIC37300-1.5BR TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 6 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSpak-3 (3 Leads + Tab)
Supplier Device PackageS-PAK-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37300-1.5BR TR
Related LinksMIC37300, MIC37300-1.5BR TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37300-1.5BR TR Details Description
Related parts for MIC37300-1.5BR TR
TRANS NPN 45V 3A SOT223 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QSOP datasheet.pdf
CONN HDR BREAKAWAY 40POS RA .100 datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 5W SMBG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
METAL FAN GUARD 35MM datasheet.pdf