Microchip Technology MIC37301-2.5YME
MIC37301-2.5YME picture photo
Mfg. Part Number
MIC37301-2.5YME
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 3A 8SOIC
Datasheet Download
MIC37301-2.5YME.pdf
Availability of MIC37301-2.5YME
QUANTITY
MIC37301-2.5YME Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC37301-2.5YME
Internal Part NumberEIS-MIC37301-2.5YME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly/Test Site 17/Feb/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package95
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package8-SOIC-EP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC37301-2.5YME
Related LinksMIC3730, MIC37301-2.5YME Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC37301-2.5YME Details Description
Related parts for MIC37301-2.5YME
CAP ALUM 2700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN JACKSCREW SHORT-SHORT FMALE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 250W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf