Microchip Technology MIC3975-2.5YMM
MIC3975-2.5YMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC3975-2.5YMM
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.75A 8MSOP
Datasheet Download
MIC3975-2.5YMM.pdf
Availability of MIC3975-2.5YMM
QUANTITY
MIC3975-2.5YMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC3975-2.5YMM
Internal Part NumberEIS-MIC3975-2.5YMM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output750mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 750mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC3975-2.5YMM
Related LinksMIC3975, MIC3975-2.5YMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC3975-2.5YMM Details Description
Related parts for MIC3975-2.5YMM
SOLDER STATION DIG W/WMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN COMMONING DEVICE 36POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CBL HDMI 19PIN-DVI-D 19 MALE 10M datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 294MA 2.4 OHM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
FUSE AUTO 15A 32VDC 50 PC datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf