Microchip Technology MIC5202-3.3BM
MIC5202-3.3BM picture photo
Mfg. Part Number
MIC5202-3.3BM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC
Datasheet Download
MIC5202-3.3BM.pdf
Availability of MIC5202-3.3BM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC5202-3.3BM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5202-3.3BM
Internal Part NumberEIS-MIC5202-3.3BM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package95
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.225V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 26V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5202-3.3BM
Related LinksMIC520, MIC5202-3.3BM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5202-3.3BM Details Description
Related parts for MIC5202-3.3BM
COVER RACEWAY PWR OFFWHT 10' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS DL 2MM 8GOLD T/H datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TLV70533-596 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 3A AC/DC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
128 POS.MALE CONN.DIN 41612 R CO datasheet.pdf
25 MTE VERTICAL SMT HDR 30 AU datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf