Microchip Technology MIC5203-3.8YM4-TR
MIC5203-3.8YM4-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5203-3.8YM4-TR
Brief Description
IC REG LDO 3.8V 80MA SOT143
Datasheet Download
MIC5203-3.8YM4-TR.pdf
Availability of MIC5203-3.8YM4-TR
QUANTITY
MIC5203-3.8YM4-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5203-3.8YM4-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5203-3.8YM4-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.8V
Current - Output80mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 80mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-253-4, TO-253AA
Supplier Device PackageSOT-143
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5203-3.8YM4-TR
Related LinksMIC5203-, MIC5203-3.8YM4-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5203-3.8YM4-TR Details Description
Related parts for MIC5203-3.8YM4-TR
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
36+36 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf