Microchip Technology MIC5207-3.3YZ TR
MIC5207-3.3YZ TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5207-3.3YZ TR
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.18A TO92-3
Datasheet Download
MIC5207-3.3YZ TR.pdf
Availability of MIC5207-3.3YZ TR
QUANTITY
MIC5207-3.3YZ TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5207-3.3YZ TR
Internal Part NumberEIS-MIC5207-3.3YZ TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output180mA
Voltage - Dropout (Typical)0.165V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5207-3.3YZ TR
Related LinksMIC5207-, MIC5207-3.3YZ TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5207-3.3YZ TR Details Description
Related parts for MIC5207-3.3YZ TR
SWITCH UNIT KEYLOCK ALT 2POS BLK datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 50A TO220AB datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.25W DO214AC datasheet.pdf