Microchip Technology MIC5209-1.8BU TR
MIC5209-1.8BU TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5209-1.8BU TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO263-5
Datasheet Download
MIC5209-1.8BU TR.pdf
Availability of MIC5209-1.8BU TR
QUANTITY
MIC5209-1.8BU TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5209-1.8BU TR
Internal Part NumberEIS-MIC5209-1.8BU TR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageTO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5209-1.8BU TR
Related LinksMIC5209-, MIC5209-1.8BU TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5209-1.8BU TR Details Description
Related parts for MIC5209-1.8BU TR
AC/DC CONVERTER 24V 30W datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9260 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.04A 330 MOHM datasheet.pdf