Microchip Technology MIC5225-1.5YM5-TR
MIC5225-1.5YM5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5225-1.5YM5-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
MIC5225-1.5YM5-TR.pdf
Availability of MIC5225-1.5YM5-TR
QUANTITY
MIC5225-1.5YM5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5225-1.5YM5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5225-1.5YM5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.31V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - Input2.3 V ~ 16 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5225-1.5YM5-TR
Related LinksMIC5225-, MIC5225-1.5YM5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5225-1.5YM5-TR Details Description
Related parts for MIC5225-1.5YM5-TR
IDC CABLE - AKC34H/AE34M/AKC34H datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR TMR/RESET SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 15PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SMINI3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf