Microchip Technology MIC5236-2.5YMM-TR
MIC5236-2.5YMM-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5236-2.5YMM-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 8MSOP
Datasheet Download
MIC5236-2.5YMM-TR.pdf
Availability of MIC5236-2.5YMM-TR
QUANTITY
MIC5236-2.5YMM-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5236-2.5YMM-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5236-2.5YMM-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 03/Mar/2014
Multiple Devices Datasheet Update 15/Aug/2014
Wafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package2,500
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5236-2.5YMM-TR
Related LinksMIC5236-, MIC5236-2.5YMM-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5236-2.5YMM-TR Details Description
Related parts for MIC5236-2.5YMM-TR
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
PHOTODIODE QUAD TO-8 datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS OTP TO220 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 W/PINS BLK 2" datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
D4SL-N4RDA-D4N datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP MICA 5PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf