Vishay/Dale RLR20C7500GMRE6
RLR20C7500GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C7500GMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C7500GMRE6.pdf
Availability of RLR20C7500GMRE6
QUANTITY
RLR20C7500GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C7500GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR20C7500GMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C7500GMRE6
Related LinksRLR20C7, RLR20C7500GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C7500GMRE6 Details Description
Related parts for RLR20C7500GMRE6
IC 8BIT SHFT REG TRI-ST 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC DIRECT QUAD MODULATOR 16-SOIC datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 225A 32V FAST datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT OCP 8SOIC datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 16POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 53POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
ROBUST SFTY LIGHT CURTAIN 724MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V 10% X7R 0603 datasheet.pdf