Vicor Corporation V375A3V3H264BG
V375A3V3H264BG picture photo
Mfg. Part Number
V375A3V3H264BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W
Datasheet Download
V375A3V3H264BG.pdf
Availability of V375A3V3H264BG
QUANTITY
V375A3V3H264BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V375A3V3H264BG
Internal Part NumberEIS-V375A3V3H264BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series264W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency81.5%
Power (Watts) - Max264W