Microchip Technology MIC5256-2.85YD5-TR
MIC5256-2.85YD5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5256-2.85YD5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.15A TSOT23-5
Datasheet Download
MIC5256-2.85YD5-TR.pdf
Availability of MIC5256-2.85YD5-TR
QUANTITY
MIC5256-2.85YD5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5256-2.85YD5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5256-2.85YD5-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.135V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)160mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device PackageTSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5256-2.85YD5-TR
Related LinksMIC5256-2, MIC5256-2.85YD5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5256-2.85YD5-TR Details Description
Related parts for MIC5256-2.85YD5-TR
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
UM1660 SPECIAL UNIVERSAL MAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf