Microchip Technology MIC5325-1.8YMT-TR
MIC5325-1.8YMT-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5325-1.8YMT-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.4A 6TMLF
Datasheet Download
MIC5325-1.8YMT-TR.pdf
Availability of MIC5325-1.8YMT-TR
QUANTITY
MIC5325-1.8YMT-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5325-1.8YMT-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5325-1.8YMT-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 400mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)450mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
Supplier Device Package6-TMLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5325-1.8YMT-TR
Related LinksMIC5325-, MIC5325-1.8YMT-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5325-1.8YMT-TR Details Description
Related parts for MIC5325-1.8YMT-TR
CONN HEADER .100 DUAL R/A 68POS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW ALF2 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS INLINE PIN datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM BLUE TINT 12" datasheet.pdf