Microchip Technology MIC5366-2.8YC5-TR
MIC5366-2.8YC5-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5366-2.8YC5-TR
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A SC70-5
Datasheet Download
MIC5366-2.8YC5-TR.pdf
Availability of MIC5366-2.8YC5-TR
QUANTITY
MIC5366-2.8YC5-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5366-2.8YC5-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5366-2.8YC5-TR
Silver Bonding Wire 22/Jul/2015
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.155V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)200mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5366-2.8YC5-TR
Related LinksMIC5366-, MIC5366-2.8YC5-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5366-2.8YC5-TR Details Description
Related parts for MIC5366-2.8YC5-TR
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC COMPARATOR VOLT SGL SOT23-5 datasheet.pdf
A4 50W 17BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 2W DO204AL datasheet.pdf
HDM 9SAPR080F100F G datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
LAMP INCAND T1-3/4 FLANGE BASE datasheet.pdf
CAP 2700 UF 20% 25 V datasheet.pdf