Semtech SCHS7500
SCHS7500 picture photo
Mfg. Part Number
SCHS7500
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 7.5KV 2A AXIAL
Datasheet Download
SCHS7500.pdf
Availability of SCHS7500
QUANTITY
SCHS7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SCHS7500
Internal Part NumberEIS-SCHS7500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)7500V (7.5kV)
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If9.2V @ 3A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)2.5µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 7500V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCHS7500
Related LinksSCHS, SCHS7500 Datasheet, Semtech Distributor
SCHS7500 Details Description
Related parts for SCHS7500
IC XDCP 32-TAP 50KOHM SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CALLER ID DECODER 20-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 630V X7T SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FIXED IND 210NH 220MA 2.06 OHM datasheet.pdf