TE Connectivity Raychem Circuit Protection MICROSMD010-2
MICROSMD010-2 picture photo
Mfg. Part Number
MICROSMD010-2
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
POLYSWITCH 0.10A RESET FUSE SMD
Datasheet Download
MICROSMD010-2.pdf
Availability of MICROSMD010-2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MICROSMD010-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MICROSMD010-2
Internal Part NumberEIS-MICROSMD010-2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max30V
Current - Max10A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Trip (It)250mA
R Min/Max2.100 ~ 15.00 Ohm
Time to Trip1s
Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MICROSMD010-2
Related LinksMICROS, MICROSMD010-2 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
MICROSMD010-2 Details Description
Related parts for MICROSMD010-2
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC POT DGTL QUAD 256POS 24TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 13.8KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 6''X30'' 100EA datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU .047UF 16V 20% 0402 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf