MikroElektronika MIKROE-1210
MIKROE-1210 picture photo
Mfg. Part Number
MIKROE-1210
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
Brief Description
BD EASYPIC V7 PIC32MX460F512L
Datasheet Download
MIKROE-1210.pdf
Availability of MIKROE-1210
QUANTITY
MIKROE-1210 Order Process
Ship out your order
Specifications of MIKROE-1210
Internal Part NumberEIS-MIKROE-1210
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Embedded - MCU, DSP
SeriesPIC®
Board TypeEvaluation Platform
TypeMCU 32-Bit
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Operating System-
PlatformEasyPIC Fusion™ v7
For Use With/Related ProductsPIC32MX
Mounting TypeFixed
ContentsBoard(s)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIKROE-1210
Related LinksMIKRO, MIKROE-1210 Datasheet, MikroElektronika Distributor
MIKROE-1210 Details Description
Related parts for MIKROE-1210
RES SMD 487K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE DDR 256MB 240-DIMM datasheet.pdf
AMPLIFIER NONFERROUS PROX datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 50V JB 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
06 MOD II HORZ DR CE 100CL/115 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf