Omron Automation & Safety MJN2CE-DC12
MJN2CE-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2CE-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
Datasheet Download
MJN2CE-DC12.pdf
Availability of MJN2CE-DC12
QUANTITY
MJN2CE-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2CE-DC12
Internal Part NumberEIS-MJN2CE-DC12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Coil TypeNon Latching
Coil Current100mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)20A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9 VDC
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance120 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2CE-DC12
Related LinksMJN2C, MJN2CE-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2CE-DC12 Details Description
Related parts for MJN2CE-DC12
AC/DC CONVERTER +/-24V 29W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TELECOM FIELD TECHNICIAN KIT datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY PG21 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf