Omron Automation & Safety MJN2CF-DC24
MJN2CF-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MJN2CF-DC24
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
MJN2CF-DC24.pdf
Availability of MJN2CF-DC24
QUANTITY
MJN2CF-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN2CF-DC24
Internal Part NumberEIS-MJN2CF-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMJN
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current50mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance470 Ohms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN2CF-DC24
Related LinksMJN2C, MJN2CF-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN2CF-DC24 Details Description
Related parts for MJN2CF-DC24
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf