Omron Automation & Safety MJN3C-DC48
MJN3C-DC48 picture photo
Mfg. Part Number
MJN3C-DC48
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 48V
Datasheet Download
MJN3C-DC48.pdf
Availability of MJN3C-DC48
QUANTITY
MJN3C-DC48 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN3C-DC48
Internal Part NumberEIS-MJN3C-DC48
Coil TypeNon Latching
Coil Current25mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)36 VDC
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1.2 W
Coil Resistance1.8 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MJN3C-DC48
Related LinksMJN3C, MJN3C-DC48 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MJN3C-DC48 Details Description
Related parts for MJN3C-DC48
FILTER POWER LINE EMI FAST ON 3A datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MICROPWR I2C 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 20A 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V 5% BP 1812 datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 8.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf