Omron Automation & Safety MJN3C-I-AC120
MJN3C-I-AC120 picture photo
Mfg. Part Number
MJN3C-I-AC120
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Datasheet Download
MJN3C-I-AC120.pdf
Availability of MJN3C-I-AC120
QUANTITY
MJN3C-I-AC120 Order Process
Ship out your order
Specifications of MJN3C-I-AC120
Internal Part NumberEIS-MJN3C-I-AC120
Coil TypeNon Latching
Coil Current16.7mA
Coil Voltage120VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage600VAC, 28VDC - Max
Turn On Voltage (Max)102 VAC
Release Time10ms
FeaturesTest Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power2 VA
Coil Resistance1.7 kOhms
Operating Temperature-45°C ~ 45°C