NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK10DN512VLK10
MK10DN512VLK10 picture photo
Mfg. Part Number
MK10DN512VLK10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
MK10DN512VLK10.pdf
Availability of MK10DN512VLK10
QUANTITY
MK10DN512VLK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK10DN512VLK10
Internal Part NumberEIS-MK10DN512VLK10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Mask Revision and Errata Update 16/Jan/2014
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K10
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O56
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 31x16b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK10DN512VLK10
MK10DN512VLK10 Details Description
Related parts for MK10DN512VLK10
IC POWER SW USB DUAL PORT 8-SOIC datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 6 4.72" datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN LDO 20TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED ACRICH COOL WHITE 5000K 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf