NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK20DN512VLK10
MK20DN512VLK10 picture photo
Mfg. Part Number
MK20DN512VLK10
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 80LQFP
Datasheet Download
MK20DN512VLK10.pdf
Availability of MK20DN512VLK10
QUANTITY
MK20DN512VLK10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK20DN512VLK10
Internal Part NumberEIS-MK20DN512VLK10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Mask Revision and Errata Update 16/Jan/2014
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis K20
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M4
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O52
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 1x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case80-LQFP
Supplier Device Package80-LQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK20DN512VLK10
MK20DN512VLK10 Details Description
Related parts for MK20DN512VLK10
VARISTOR 819V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 54BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
FILTER SAW 881.5/1960MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 2DB datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V T/H datasheet.pdf