Omron Automation & Safety MK2P-S-AC240
MK2P-S-AC240 picture photo
Mfg. Part Number
MK2P-S-AC240
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V
Datasheet Download
MK2P-S-AC240.pdf
Availability of MK2P-S-AC240
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2P-S-AC240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2P-S-AC240
Internal Part NumberEIS-MK2P-S-AC240
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current9.2mA
Coil Voltage240VAC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)192 VAC
Turn Off Voltage (Min)72 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance6.74 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2P-S-AC240
Related LinksMK2P-S, MK2P-S-AC240 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2P-S-AC240 Details Description
Related parts for MK2P-S-AC240
CONN RECEPT VERT 50POS .050 SCSI datasheet.pdf