Omron Automation & Safety MK2PD-I-DC24
MK2PD-I-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PD-I-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Datasheet Download
MK2PD-I-DC24.pdf
Availability of MK2PD-I-DC24
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2PD-I-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PD-I-DC24
Internal Part NumberEIS-MK2PD-I-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current56mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PD-I-DC24
Related LinksMK2PD-, MK2PD-I-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PD-I-DC24 Details Description
Related parts for MK2PD-I-DC24
CONN JACK TEST SHIELD VERTICAL T datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 312MA 1.54 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf