Omron Automation & Safety MK2PD-S-DC12
MK2PD-S-DC12 picture photo
Mfg. Part Number
MK2PD-S-DC12
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Datasheet Download
MK2PD-S-DC12.pdf
Availability of MK2PD-S-DC12
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK2PD-S-DC12 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK2PD-S-DC12
Internal Part NumberEIS-MK2PD-S-DC12
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Coil TypeNon Latching
Coil Current126mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.8 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 8 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance95 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK2PD-S-DC12
Related LinksMK2PD-, MK2PD-S-DC12 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK2PD-S-DC12 Details Description
Related parts for MK2PD-S-DC12
FERRITE CHIP POWER 600 OHM SMD datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SC705 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 3.3VOUT 49.5W datasheet.pdf
HDC-CT-DTP/HD AWG 26-22 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A 4WCSP datasheet.pdf
330UF 6,3V 6,3X11MM 85C 2500H datasheet.pdf
SP CAP, HX SERIES, 2VDC, 470UF datasheet.pdf