Omron Automation & Safety MK3P5-I-DC110
MK3P5-I-DC110 picture photo
Mfg. Part Number
MK3P5-I-DC110
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Datasheet Download
MK3P5-I-DC110.pdf
Availability of MK3P5-I-DC110
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MK3P5-I-DC110 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3P5-I-DC110
Internal Part NumberEIS-MK3P5-I-DC110
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMK, G3PB, G4B, G4F Series Dec/2009
Standard Package1
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesMK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current15.1mA
Coil Voltage110VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)88 VDC
Turn Off Voltage (Min)16.5 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance7.3 kOhms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C