Omron Automation & Safety MK3PD-5-I-DC24
MK3PD-5-I-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PD-5-I-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
MK3PD-5-I-DC24.pdf
Availability of MK3PD-5-I-DC24
QUANTITY
MK3PD-5-I-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PD-5-I-DC24
Internal Part NumberEIS-MK3PD-5-I-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current56mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PD-5-I-DC24
Related LinksMK3PD-5, MK3PD-5-I-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PD-5-I-DC24 Details Description
Related parts for MK3PD-5-I-DC24
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FRONT MNT SOLDER datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
2X1 MAG45 10/100 Y/G LEDS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf