Omron Automation & Safety MK3PD-5-S-DC24
MK3PD-5-S-DC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PD-5-S-DC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
MK3PD-5-S-DC24.pdf
Availability of MK3PD-5-S-DC24
QUANTITY
MK3PD-5-S-DC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PD-5-S-DC24
Internal Part NumberEIS-MK3PD-5-S-DC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current56mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time30ms
Release Time20ms
FeaturesDiode, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power1.5 W
Coil Resistance430 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PD-5-S-DC24
Related LinksMK3PD-5, MK3PD-5-S-DC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PD-5-S-DC24 Details Description
Related parts for MK3PD-5-S-DC24
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LED IND LIGHT 12V YELLOW datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LIMITING 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 1.13M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf
NETWORK CONFIGURATION SOFTWARE datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
ANT DRAGONFLY 802.11ABG MIMOIPEX datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 0.15W SMD datasheet.pdf