Omron Automation & Safety MK3PV-5-S-AC24
MK3PV-5-S-AC24 picture photo
Mfg. Part Number
MK3PV-5-S-AC24
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Datasheet Download
MK3PV-5-S-AC24.pdf
Availability of MK3PV-5-S-AC24
QUANTITY
MK3PV-5-S-AC24 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK3PV-5-S-AC24
Internal Part NumberEIS-MK3PV-5-S-AC24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Coil TypeNon Latching
Coil Current88mA
Coil Voltage24VAC
Contact Form3PDT (3 Form C)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VAC
Turn Off Voltage (Min)7.2 VAC
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesMechanical Indicator, Test Button, Varistor
Mounting TypeSocketable
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Contact MaterialSilver (Ag)
Coil Power2.3 VA
Coil Resistance68 Ohms
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK3PV-5-S-AC24
Related LinksMK3PV-5, MK3PV-5-S-AC24 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
MK3PV-5-S-AC24 Details Description
Related parts for MK3PV-5-S-AC24
FERRITE BEAD 220 OHM .2A 0402 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 50A datasheet.pdf
EVAL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf