NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MK50DN512CMC10
MK50DN512CMC10 picture photo
Mfg. Part Number
MK50DN512CMC10
Brief Description
IC MCU ARM 512KB FLASH 121BGA
Datasheet Download
MK50DN512CMC10.pdf
Availability of MK50DN512CMC10
QUANTITY
MK50DN512CMC10 Order Process
Ship out your order
Specifications of MK50DN512CMC10
Internal Part NumberEIS-MK50DN512CMC10
PCN Assembly/OriginSite Chg 09/Dec/2015
Standard Package348
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEBI/EMI, I²C, IrDA, SD, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
PeripheralsDMA, I²S, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O78
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 27x16b, D/A 2x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case121-LFBGA
Supplier Device Package121-MAPBGA (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MK50DN512CMC10
MK50DN512CMC10 Details Description
Related parts for MK50DN512CMC10
FIXED IND 10H 65MA 205 OHM CHASS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 16LFCSP datasheet.pdf
11P MTA156 ASSY 22AWG RED LF datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf