ITT Cannon, LLC MKJ3A7W7-10SN
MKJ3A7W7-10SN picture photo
Mfg. Part Number
MKJ3A7W7-10SN
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS
Datasheet Download
MKJ3A7W7-10SN.pdf
Availability of MKJ3A7W7-10SN
QUANTITY
MKJ3A7W7-10SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ3A7W7-10SN
Internal Part NumberEIS-MKJ3A7W7-10SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMKJ (Trinity) Series
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert7-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ3A7W7-10SN
Related LinksMKJ3A7, MKJ3A7W7-10SN Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ3A7W7-10SN Details Description
Related parts for MKJ3A7W7-10SN
MOSFET N-CH 20V 37A DPAK datasheet.pdf
LED DISP 7SEG .56" 625NM RED CA datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 8A TO251 datasheet.pdf
CONN MOD 4 POS MALE SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UTQFN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 20.2A 5.44 MOHM datasheet.pdf