ITT Cannon, LLC MKJ5C7F12-26DA
MKJ5C7F12-26DA picture photo
Mfg. Part Number
MKJ5C7F12-26DA
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT SLDR SKT
Datasheet Download
MKJ5C7F12-26DA.pdf
Availability of MKJ5C7F12-26DA
QUANTITY
MKJ5C7F12-26DA Order Process
Ship out your order
Specifications of MKJ5C7F12-26DA
Internal Part NumberEIS-MKJ5C7F12-26DA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductITT Cannon - MKJ5 Trinity Triple Start Ratchet Series
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999, MKJ5
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert12-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated500VAC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKJ5C7F12-26DA
Related LinksMKJ5C7F, MKJ5C7F12-26DA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MKJ5C7F12-26DA Details Description
Related parts for MKJ5C7F12-26DA
IC HEX INVERTER LOW VOLT 14-SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A TO-92L datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU I2C 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN BOX datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED ASSY 0.060" 5MM HER DIFF 2LD datasheet.pdf