NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MKL36Z128VLL4
MKL36Z128VLL4 picture photo
Mfg. Part Number
MKL36Z128VLL4
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU ARM 128KB FLASH 100LQFP
Datasheet Download
MKL36Z128VLL4.pdf
Availability of MKL36Z128VLL4
QUANTITY
MKL36Z128VLL4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKL36Z128VLL4
Internal Part NumberEIS-MKL36Z128VLL4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationKINETIS K, L, COLDFIRE+ Errata Update 17/Oct/2013
Maskset and Errata Updates 20/Feb/2014
Datasheet Update 16/Apr/2014
Datasheet Update 17/Sep/2014
PCN Assembly/OriginAssembly Site Expansion 01/Jul/2015
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesKinetis KL3
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M0+
Core Size32-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O84
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size16K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.71 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D - 16bit, D/A - 12bit
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-LQFP
Supplier Device Package100-LQFP (14x14)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKL36Z128VLL4
MKL36Z128VLL4 Details Description
Related parts for MKL36Z128VLL4
CAP FILM 1800PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
CBL RIBN 15COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 8V 4A 1206-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED IND 8MM YELLOW 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
UNIV 100-240VAC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf