Vishay/BCcomponents MKP1837310011D
MKP1837310011D picture photo
Mfg. Part Number
MKP1837310011D
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10 NF 1% 100VDC
Datasheet Download
MKP1837310011D.pdf
Availability of MKP1837310011D
QUANTITY
MKP1837310011D Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1837310011D
Internal Part NumberEIS-MKP1837310011D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1837
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1837310011D
Related LinksMKP1837, MKP1837310011D Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1837310011D Details Description
Related parts for MKP1837310011D
CONN TB RCPT 240POS 3ROW R/A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
POT JOYSTICK 20K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
LED PMI PROMINENT 110VAC BLUE datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf