Vishay/BCcomponents MKP1839056631G
MKP1839056631G picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839056631G
Brief Description
CAP FILM 56PF 1% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839056631G.pdf
Availability of MKP1839056631G
QUANTITY
MKP1839056631G Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839056631G
Internal Part NumberEIS-MKP1839056631G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1839
Packaging*
Capacitance-
Tolerance±1%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839056631G
Related LinksMKP1839, MKP1839056631G Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839056631G Details Description
Related parts for MKP1839056631G
EVAL BOARD datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
STEEL INNER PANEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CIR 17C 17#16 FR SKT PLUG datasheet.pdf
RES 7.78K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf