Vishay/BCcomponents MKP1839439134HQR
MKP1839439134HQR picture photo
Mfg. Part Number
MKP1839439134HQR
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 1600VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP1839439134HQR.pdf
Availability of MKP1839439134HQR
QUANTITY
MKP1839439134HQR Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1839439134HQR
Internal Part NumberEIS-MKP1839439134HQR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package225
Packaging*
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC450V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1839439134HQR
Related LinksMKP18394, MKP1839439134HQR Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1839439134HQR Details Description
Related parts for MKP1839439134HQR
CONN HEADER VERT 8POS TIN datasheet.pdf
HEX NUT 3/8" STEEL 10-32 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 50POS .050" SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 3M datasheet.pdf
RES 267K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf