Vishay/BCcomponents MKP1840268014
MKP1840268014 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1840268014
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 100VDC
Datasheet Download
MKP1840268014.pdf
Availability of MKP1840268014
QUANTITY
MKP1840268014 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1840268014
Internal Part NumberEIS-MKP1840268014
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1840
Packaging*
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing*
ApplicationsHigh Frequency, Switching
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1840268014
Related LinksMKP184, MKP1840268014 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1840268014 Details Description
Related parts for MKP1840268014
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CAR RADIO DSP 80-QFP datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W T18 datasheet.pdf
DSUB DM PWR 8W8 SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf