Vishay/BCcomponents MKP1848C67560JY5
MKP1848C67560JY5 picture photo
Mfg. Part Number
MKP1848C67560JY5
Brief Description
CAP FILM 75UF 5% 600VDC RADIAL
Datasheet Download
MKP1848C67560JY5.pdf
Availability of MKP1848C67560JY5
QUANTITY
MKP1848C67560JY5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP1848C67560JY5
Internal Part NumberEIS-MKP1848C67560JY5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP1848C DC-Link
Packaging*
Capacitance75µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC600V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP1848C67560JY5
Related LinksMKP1848C, MKP1848C67560JY5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP1848C67560JY5 Details Description
Related parts for MKP1848C67560JY5
JUMPER-H1500TR/A3048V/X 4" datasheet.pdf
SSD 2.5" IDEP 1GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 192.3VC AXIAL datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
KIT SOURCING DRIVER 2CHIPS datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" GOLD datasheet.pdf