Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0077100R000V0L
Y0077100R000V0L picture photo
Mfg. Part Number
Y0077100R000V0L
Brief Description
RES 100 OHM 0.6W 0.005% RADIAL
Datasheet Download
Y0077100R000V0L.pdf
Availability of Y0077100R000V0L
QUANTITY
Y0077100R000V0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y0077100R000V0L
Internal Part NumberEIS-Y0077100R000V0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.005%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Foil
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
Height0.430" (10.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y0077100R000V0L
Y0077100R000V0L Details Description
Related parts for Y0077100R000V0L
IC REG CTRLR PWM CM 20-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 51 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK BST PROG 0.2A 16MSOP datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 120OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf