Vicor Corporation V110B5M100BG3
V110B5M100BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V110B5M100BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
V110B5M100BG3.pdf
Availability of V110B5M100BG3
QUANTITY
V110B5M100BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B5M100BG3
Internal Part NumberEIS-V110B5M100BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency81.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B5M100BG3
Related LinksV110B5, V110B5M100BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B5M100BG3 Details Description
Related parts for V110B5M100BG3
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MPK40K datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 6M datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 42"X12 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT WHITE datasheet.pdf
KEYSPAN REMOTE W LASER AND MOUSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
QSFP+ CUCABLE 26AWG 5M datasheet.pdf
ANT EXT GPS/LTE SMAM HINGED 72MM datasheet.pdf