Vishay/BCcomponents MKP383215200JC02R0
MKP383215200JC02R0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383215200JC02R0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2000VDC 0.0015UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383215200JC02R0.pdf
Availability of MKP383215200JC02R0
QUANTITY
MKP383215200JC02R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383215200JC02R0
Internal Part NumberEIS-MKP383215200JC02R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383215200JC02R0
Related LinksMKP383215, MKP383215200JC02R0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383215200JC02R0 Details Description
Related parts for MKP383215200JC02R0
RES SMD 60.4 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 400W 200V datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL OD 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf