Vishay/BCcomponents MKP383251140JFI2B0
MKP383251140JFI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383251140JFI2B0
Brief Description
CAP FILM 1400VDC 0.0051UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383251140JFI2B0.pdf
Availability of MKP383251140JFI2B0
QUANTITY
MKP383251140JFI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383251140JFI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383251140JFI2B0
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Packaging*
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383251140JFI2B0
Related LinksMKP383251, MKP383251140JFI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383251140JFI2B0 Details Description
Related parts for MKP383251140JFI2B0
FIXED IND 2.7MH 240MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ8 M25 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SENSOR SWITCH SLOTTED OPTICAL datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf