Vishay/BCcomponents MKP383312025JC02G0
MKP383312025JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383312025JC02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 250VDC 0.012UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383312025JC02G0.pdf
Availability of MKP383312025JC02G0
QUANTITY
MKP383312025JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383312025JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP383312025JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance0.012µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383312025JC02G0
Related LinksMKP383312, MKP383312025JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383312025JC02G0 Details Description
Related parts for MKP383312025JC02G0
LED 7-SEG 2.25 SNGL RED CC DIR datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 13-17 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
CABLE 10M CS1 I/O 2 BLOCK datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 9POS TIN datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 36POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf