Vishay/BCcomponents MKP383510040JKI2B0
MKP383510040JKI2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP383510040JKI2B0
Brief Description
CAP FILM 400VDC 1UF RADIAL
Datasheet Download
MKP383510040JKI2B0.pdf
Availability of MKP383510040JKI2B0
QUANTITY
MKP383510040JKI2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP383510040JKI2B0
Internal Part NumberEIS-MKP383510040JKI2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
Packaging*
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP383510040JKI2B0
Related LinksMKP383510, MKP383510040JKI2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP383510040JKI2B0 Details Description
Related parts for MKP383510040JKI2B0
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CARRIER COVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 104K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 28AWG RED 5000' datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FOCAL LENGTH 25MM W/LOCKS datasheet.pdf
CAP FILM 0.00056UF 5% 1600VDC AX datasheet.pdf