Vishay/BCcomponents MKP385311025JBM2B0
MKP385311025JBM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385311025JBM2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385311025JBM2B0.pdf
Availability of MKP385311025JBM2B0
QUANTITY
MKP385311025JBM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385311025JBM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385311025JBM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385311025JBM2B0
Related LinksMKP385311, MKP385311025JBM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385311025JBM2B0 Details Description
Related parts for MKP385311025JBM2B0
CONN RCPT 6POS 9.14MM R/A SLDR datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN MINI BNC JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.49 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 10PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CONV BUS 12V OUT 420W datasheet.pdf