Vishay/BCcomponents MKP385311250JIM2T0
MKP385311250JIM2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385311250JIM2T0
Brief Description
CAP FILM 0.011UF 5% 2500VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385311250JIM2T0.pdf
Availability of MKP385311250JIM2T0
QUANTITY
MKP385311250JIM2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385311250JIM2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385311250JIM2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Packaging*
Capacitance0.011µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385311250JIM2T0
Related LinksMKP385311, MKP385311250JIM2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385311250JIM2T0 Details Description
Related parts for MKP385311250JIM2T0
IC EEPROM 64KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 2KV X7R 3640 datasheet.pdf
CONN RCPT JAM NUT 37POS W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13.5K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 43UH 194MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN ARRAY 161POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 25PF 7.5KV datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC TCXO 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf