Vishay/BCcomponents MKP385333160JFM2B0
MKP385333160JFM2B0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385333160JFM2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1600VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385333160JFM2B0.pdf
Availability of MKP385333160JFM2B0
QUANTITY
MKP385333160JFM2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385333160JFM2B0
Internal Part NumberEIS-MKP385333160JFM2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP385
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385333160JFM2B0
Related LinksMKP385333, MKP385333160JFM2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385333160JFM2B0 Details Description
Related parts for MKP385333160JFM2B0
RES 5.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR PROX M18 NPN-NO 10-30VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 22A TO-3PN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL MODULE TPS61046 BOOST CONV datasheet.pdf
YELLOW 2 POS METAL BEZEL datasheet.pdf