Vishay/BCcomponents MKP385336063JC02G0
MKP385336063JC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385336063JC02G0
Brief Description
CAP FILM 0.036UF 5% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
MKP385336063JC02G0.pdf
Availability of MKP385336063JC02G0
QUANTITY
MKP385336063JC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385336063JC02G0
Internal Part NumberEIS-MKP385336063JC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Packaging*
Capacitance0.036µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385336063JC02G0
Related LinksMKP385336, MKP385336063JC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385336063JC02G0 Details Description
Related parts for MKP385336063JC02G0
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HOUSING 14POS .100" DOUBLE datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.11 OHM 1% 5W datasheet.pdf
MINI FEED-THROUGH TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
BOX S STEEL 35.98"L X 24.02"W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A datasheet.pdf
Dual, 16 MHz, Rail-to-Rail FET Input Amplifier IC datasheet.pdf