Vishay/BCcomponents MKP385391250JPP2T0
MKP385391250JPP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
MKP385391250JPP2T0
Brief Description
CAP FILM 0.091UF 5% 2500VDC AXIA
Datasheet Download
MKP385391250JPP2T0.pdf
Availability of MKP385391250JPP2T0
QUANTITY
MKP385391250JPP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of MKP385391250JPP2T0
Internal Part NumberEIS-MKP385391250JPP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package125
Packaging*
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MKP385391250JPP2T0
Related LinksMKP385391, MKP385391250JPP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MKP385391250JPP2T0 Details Description
Related parts for MKP385391250JPP2T0
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 5V datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FUSE AUTO 80A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.100 30 POS datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
MKP 1.2UF 5% 1250VDC DRAWING T2 datasheet.pdf